09. leden 2013

Těhotenská cukrovka. Co při ní hrozí?

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nejedna těhulka se po zátěžovém testu na těhotenskou cukrovku tzv. OGTT, dozvěděla, že má těhotenskou cukrovku. Váš gynekolog by vás měl v tomto případě okamžitě odeslat na diabetologii pro těhotné, kde se mimo jiné dozvíte, jakou dietu držet až do konce těhotenství.

Těhotenská cukrovka se objevuje většinou ve druhém trimestru a končí porodem. Nejpozději do konce šestinedělí by vám zvýšená hladina cukru v krvi, což je hlavním projevem těhotenské cukrovky, měla zmizet. To, že ji opravdu máte, ukáže právě zátěžový test, který absolvuje každá budoucí maminka kolem 20. týdne těhotenství. Není to nic příjemného, ale za to pak můžete být klidná, když testy budou v pořádku, v opačném případě se tato cukrovka musí léčit.

Koho nejvíc postihuje?

Vliv na vznik těhotenské cukrovky má věk těhotné ženy – neobjevuje se do 25. věku ženy, avšak po 30. roce riziko vzniku těhotenské cukrovky narůstá.  Významnou roli hraje i nadváha a nedostatek pohybu, to vše ale spíš těhotenskou cukrovku zhoršuje. Tudíž ani tyto dva aspekty nejsou pro vznik těhotenské cukrovky rozhodující. Podle lékařů je to tak, že prostě máte ke vzniku těhotenské cukrovky vrozené dispozice.

Co může těhotenská cukrovka způsobit?

Jakmile se těhotenská cukrovka objeví, je třeba ji léčit. Proto trvejte na odeslání na specializované pracoviště a nespokojte se jen s tím, že vám váš gynekolog řekne, abyste nejedla sladké. „Měla jsem z důvodu stěhování novou lékařku, a ta mi sice testy provedla, ale přesto, že hodnoty hladiny cukru v krvi byly vysoké, ani mi nezavolala. Když jsem jí volala sama, sestra mi jen sdělila, ať nejím sladké a za měsíc mám přijít na kontrolní test. Okamžitě jsem změnila lékařku, tedy vrátila se k té původní, radši jsme dojížděla 40 km, než abych riskovala komplikace. Ta mě ihned odeslala k Apolináři, kde jsem byla až do konce těhotenství sledována, vypráví Katka, která těhotenskou cukrovku prodělala.

A co se tedy stane, když se těhotenská cukrovka neléčí? Dítě roste rychleji, při porodu je velké, tudíž se zvyšuje riziko poranění, jak dítěte, tak i matky. Dále mu rostou rychle orgány, které jsou sice velké, ale nezralé. Pak je riziko dýchacích potíží, srdečního rytmu, zhoršený je i průběh poporodní žloutenky. Navíc je miminko v prvních dnech života ohroženo hypoglykémií, tedy sníženým cukrem v krvi, což sebou nese další rizika pro dítě. Nejhorší komplikací neostatečně léčené cukrovky je úmrtí dítěte v děloze, z toho důvodu se děti matek s těhotenskou cukrovkou nepřenáší. Porod je vyvolán před vlastním termínem. Pro matku jsou tu rizika vysokého krevního tlaku, infekcí nebo preeklampsie.

A i do budoucna tyto děti mohou trpět například obezitou, poruchou pozornosti a hyperaktivitou a v dospělosti se u nich může vyskytnout cukrovka druhého typu.

Jídelníček se musí změnit

„Normální hodnota je nalačno 5,5 a hodinu po jídle do 7, já měla 13. Už mi paní doktorka na diabetologii vyhrožovala inzulinem. Nicméně jsem byla poučena, dostala jsem papír, kde bylo napsáno, co kdy mám jíst a co kolik váží. Bylo to docela kruté, ale účinné. Narodil se mi v 39. týdnu zdravý syn, shrnuje Katka. A na otázku, jak vypadal její jídelníček, nakonec ještě vysvětluje: má to svoje pravidla. Neznamená to, že jen vynecháte sladké, toho si opravdu do konce těhotenství neužijete ani kousíček. Takže ráno jsem nesměla mléčné výrobky, ani mléko do kafe bez kofeinu, to jsem si mohla dát za další dvě až tři hodiny ke svačině – jí se po dvou až třech hodinách. Také ke snídani nejlépe čaj, odvážený krajíček chleba například s plátkem šunky. Ke svačině třeba bílý jogurt. K obědu maso se zeleninovým salátem a například kouskem sýra. Ke svačině si můžete dát jeden kousek ovoce. K večeři maso s kouskem pečiva nebo sýr s pečivem a zeleninu k tomu, pečivo se musí vážit, aby se nepřekročilo doporučené množství sacharidů. Vážit se musí i další potraviny obsahující sacharidy. Nakonec si můžete dát druhou večeři, která by se neměla skládat z ovoce,“ říká Katka. Když dieta nezabere a hodnoty jsou i přes dodržování správné životosprávy vysoké, je třeba přistoupit na inzulinovou léčbu.

Když se těhotenská cukrovka včas odhalí a je dobře léčena, nemusíte se bát ani o miminko ani o sebe.

Naďa Vávrová

Další informace se dozvíte na www.tehotenskacukrovka.cz

Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014