03. duben 2013

Rotoped: jak vybrat ten správný?

Napsala:  Jana Hlavatá
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Rotopedy se dlouhodobě řadí k nejoblíbenějším pomůckám domácího fitness. Nejsou náročné na techniku, nezatěžují klouby, zlepšují tělesnou i duševní kondici, a navíc jsou cenově dostupné. Jak ale vybrat ten správný?

Jednou z nejčastějších fitness pomůcek v českých domácnostech je rotoped. Jeho hlavní předností je poměrně variabilní použití. Hodí se jak pro kondiční, tak pro rehabilitační cvičení, dokonce i pro ryze sportovní tréninky. Rotopedy minimálně zatěžují klouby a pravidelné používání příznivě ovlivňuje fyzickou i psychickou kondici.

Nevybírejte podle ceny, důležitější jsou parametry

Při výběru rotopedu zvažte vždy několik klíčových hledisek. Rotoped by se měl vždy vybírat tzv. na míru osobě, která rotoped bude používat. Jiný rotoped se bude hodit pro běžné kondiční šlapání, jiný k náročnému cyklistickému tréninku. Nezapomeňte také vzít v úvahu svou váhu a výšku a také velikost zátěže. Na trhu jsou běžně k dostání dva typy rotopedů – standardní a horizontální (recumbenty). První zmíněný typ se hodí pro kondiční jízdu, ale i pro aktivní sportovce. Druhý typ je vhodný pro rehabilitační cvičení osob s poraněnou páteří. Při rozhodování o koupi toho správného přístroje zohledněte mimo jiné druh brzdného systému (magnetický, elektromagnetický), konstrukci šlapacího středu (miskový, střed s klikami) a způsob ovládání zátěže (ruční, elektronický). Ideální kombinací je rotoped, který bude mít elektromagnetický brzdný systém, střed s klikami a elektronické ovládání zátěže.

Další vlastnosti, které byste neměli rozhodně přehlédnout

Levnější přístroje nabízejí pouze výškové nastavení sedla, kvalitnější rotopedy pak umožňují i posun sedla vůči řídítkům. Pozornost věnujte také materiálu, z něhož je vyrobené sedlo. Ačkoliv většina výrobců uvádí, že sedlo je gelové, jejich kvalita se různí. Pokud jste vyššího vzrůstu, zjistěte si maximální výšku nastavení sedla, abyste nezjistili až doma, že váš nový rotoped je pro vás nízký. Správné nastavení sedla poznáte podle toho, že se vaše koleno ve spodní poloze pohybu nachází těsně před propnutím. Důležitá je také výška řídítek a nepodceňujte ani výrobcem uváděnou nosnost.

Měření tepové frekvence zefektivní vaše cvičení

Při pravidelném tréninku na rotopedu využívejte všechny přídavné funkce, které vám vybraný přístroj nabízí. Snažíte-li se zhubnout, jistě oceníte měřidlo tepové frekvence, které vás bude upozorňovat na aktuální hodnoty. Většina rotopedů je již vybavena ušním snímačem či dotykovým snímačem. Oba tyto způsoby měření mohou být pro někoho nepohodlné a je třeba si uvědomit, že uváděné hodnoty jsou pouze orientační. I tak se však může měřidlo tepové frekvence stát dobrým pomocníkem při spalování tuků. V případě, že upřednostňujete přesné měření tepu, vybírejte pouze z těch typů rotopedu, které mají v základní výbavě hrudní pás, z něhož jsou hodnoty bezdrátově přenášeny přímo do vašeho počítače.

Hubnutí na rotopedu má svá pravidla

Cvičením na rotopedu posílíte především partie hýždí, stehen a lýtek, ale zároveň můžete něco shodit. Ke svému tréninku proto přistupujte od začátku systematicky. Nárazové cvičení v nesprávném pásmu tepové frekvence při nízké či příliš vysoké zátěži vašemu tělu prokážou spíše medvědí službu. Jestli chcete skutečně zhubnout, snažte se dodržovat několik základních pravidel: cvičte ráno na lačno; zvolte si přiměřenou intenzitu, rozhodně se nepřetěžujte; trénujte pravidelně alespoň dvakrát až třikrát týdně; při cvičení si hlídejte, že váš tep se pohybuje v pásmu 60 až 70 % maximální tepové frekvence; každý trénink by měl trvat minimálně půl hodiny, teprve poté začnete spalovat tukové zásoby.

Hodně štěstí a pevnou vůli!

Jana Hlavatá

Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014