11. leden 2013

Extrémně štíhlé modelky jsou bez práce

Napsala:  Jana Hlavatá
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Na začátku nového roku vstoupil v Izraeli v platnost zákon, který dává jasně najevo, že vyhublé modelky na mola a na stránky módních magazínu nepatří. Dívky s BMI nižším než 18 by zde už neměly najít pracovní uplatnění.

Za něco podobného bojují lékaři a výživový poradci na celém světě. Izraelský parlament je však jeden z mála, který se nespokojil jen se souhlasným mručením a rozhodl se alarmující situaci v módním průmyslu řešit.

Svět módy se drží starých trendů

Nezdravý ideál „anorektické“ krásy, který je dívkám a ženám dlouhodobě prezentován, je pozůstatkem ještě z minulého století. V 90. letech 20. století zažívaly modelky s postavou předpubertálních tvarů zlaté časy. Občas se těmto dívkám, které mnohdy vypadaly jako kostry potažené tenkou vrstvou kůže, přezdívalo heroinové krásky. Tato přezdívka jasně poukazuje na způsob, jakým si dívky údajně udržovaly štíhlé postavy.

Vyhublé modelky ohrožují zdravý vývoj dětí

Ještě dnes však přehlídková mola i stránky módních magazínů zdobí vyhublé – podvyživeně vypadající krásky, které reprezentují ideál krásy. Dívky od 12 do 20 let se s modelkami ztotožňují, chtějí vypadat jako ony – jsou to jejich vzory. Což může podle odborníků na zdravou výživu a psychologů vést ke zrodu nespokojenosti s vlastní postavou a následně k rozvoji poruchy příjmu potravy a dlouhodobým psychickým obtížím.

Jiná země, jiný mrav

Izrael tak napodobil cestu, po které se už v roce 2006 vydala Itálie. Částečná omezení pro modelky související s jejich BMI se uplatňují také na týdnech módy v Madridu a v Barceloně. V sousedním Německu žádný podobný zákon neexistuje, módní průmysl si zdravý vzhled modelek reguluje sám. „My nemáme žádné problémy s extrémně štíhlými modelkami, přesto velmi pečlivě sledujeme, aby naše modelky vypadaly zdravě a dobře se stravovaly,“ uvedla pro Bild.de Kati Zarnitzová z modelingové agentury PS Models. „Němečtí klienti si objednávají sportovní a přirozeně vypadající dívky se sexy křivkami,“ shrnuje preference našich sousedů.

Ne všichni z módní branže jásají

Ačkoliv podobná opatření se většinou setkávají s pochopením a odbornou i laickou veřejností jsou podporována, najdou se v módní branži i tací, kteří se touto cestou vydat rozhodně nechtějí. Mezi ně patří například světoznámý návrhář Karl Lagerfeld (79), který tvrdí, že nadváha je mnohem nebezpečnější a zdraví škodlivější než vyhublost.

Co si myslíte o extrémně štíhlých modelkách vy? Souhlasíte s Karlem Lagerfeldem?

Foto: newsonrelevantscience.blogspot.com

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014