17. srpen 2012

Po dietě je tělo v pasti. Proč?

Napsala:  Lucie Kaufnerová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Co se děje ve vašem těle, když zhubnete? Jak reaguje organismus na výrazný úbytek na váze a proč je tak nesmírně těžké udržet kila dole, když už jste toho jakoukoliv metodou dosáhli? Australští vědci možná našli na tyto otázky odpověď.  

Vědci z univerzity v Melbourne, kteří se již dlouho zabývají změnami v organismu v souvislosti s hubnutím, zjistili nedávno velmi zajímavé skutečnosti. Takové, které možná osvětlí mnohým ze zoufalých dietářů, proč se jim nedaří po úspěšném zhubnutí udržet si kila na přijatelné hranici. O těchto nových poznatcích informuje i červnové vydání novozélandského magazínu Next.

Téměř každý, kdo někdy držel nějakou dietu a podařilo se mu zhubnout, přičítá opětovné postupné přibývání nedostatku disciplíny a ztrátě pevné vůle. Ale ono je to všechno tak trochu jinak...

Studie prokázala, že tělo nelze oklamat

Australští biologové a lékaři zkoumali od roku 2009 padesát obézních mužů a žen. Všichni drželi nějaký druh diety (nebylo ani tak důležité jaký) a během deseti týdnů shodili v průměru 10 kg. Od tohoto momentu přes polovinu z nich vědci pečlivě sledovali, pomáhali jim dodržovat zásady správné výživy, povzbuzovali je k cvičení, zkrátka byli s nimi v takřka každodenním kontaktu. I přesto po roce zjistili, že téměř všichni v průměru o pět kilo přibrali. Navíc si účastníci výzkumu stěžovali do jednoho na to, že se cítí o dost hladovější než předtím a zabývají se jídlem více než před úspěšnou dietou.

Post-dietní syndrom

I když se už dlouho ví, že v těle dochází při ubývání na váze k různým metabolickým a hormonálním změnám, australský tým přišel přece jen na něco nového. Celý rok po váhovém úbytku zůstával organismus těchto lidí v biologicky pozměněném stavu - hladověl a pracoval velmi usilovně na tom, aby se kila dostala opět nahoru. Například hormonu nazvaného ghrelin, který se často nazývá hormonem hladu, bylo v jejich těle o 20 % více než na začátku studie. Na druhou stranu hladina hormonu spojeného s potlačováním hladu (peptid YY), byla abnormálně nízká, stejně tak jako hladina leptinu, což je hormon, který taktéž potlačuje hlad a navíc zrychluje metabolismus. I všechny ostatní hormony spojené s hladem a metabolismem se pohybovaly v naprosto jiných hladinách v porovnání s dobou před úbytkem na váze. Jakoby se organismus těchto lidí dostal do unikátního metabolického stavu, který je označován jako post-dietní syndrom. Podle vědců jde o obranný mechanismus organismu, jehož cílem je opět nabrat ztracenou váhu.

Po zhubnutí jste ve značné nevýhodě

Zjistilo se také, že pokud člověk ztratí 10 % své váhy, je metabolicky v naprosto jiném stavu než podobně stavěný člověk, který se v této váhové hranici pohybuje normálně. Zajímavé je zejména porovnání spalování kalorií - člověk po dietě je „znevýhodněn“ o 300 až 400 kalorií! Například žena, která zhubla na 86 kg a přišla tak o 17 % své hmotnosti (původně byla na 104 kg) by měla přijímat, aby si udržela váhu, 2300 kcal denně. Což se může zdát hodně, ale v porovnání s ní průměrná ženě ve stejném věku a o stejné váze může přijmout 2600 kcal denně. Zkrátka tělo těch, kteří drželi dietu, reaguje odlišně než organismus ostatních. A to platí bohužel i o svalech. Ty spálí až o 25 % méně kalorií během běžných denních aktivit a při lehkém aerobním cvičení než u lidí, kteří jsou na stejné váhové úrovni bez potřeby diet.

Jak dlouho tento stav trvá?

Zatím není přesně známo, jak dlouho se organismus po dietě v takovém nepříznivém stavu nachází, ale vědci předpokládají, že to může být až šest let. Celou tuto dobu se organismus snaží ubránit si svou „starou“ váhu hlavně tím, že spaluje méně kalorií, než by se od něj očekávalo.

Pro vás, kteří byste třeba po přečtení těchto novinek ztratili motivaci a chuť hubnout, ale mají ti, kteří se výzkumy zabývali, celkem dobrou zprávu: udržet si váhu není nemožné a nevzdávejte to. Jen je to opravdu velmi, velmi náročný a dlouhodobý proces.

Cílem výzkumu nebylo odradit lidi od snažení zhubnout, ale spíše upozornit na důležitá fakta z oblasti biologie a fyziologie a přispět k tomu, aby lidé více porozuměli svému tělu. Podle australských vědců by lékaři i jejich pacienti, a vůbec všichni ti, kteří mají problémy s nadváhou, mohli (a měli) přistupovat k procesu hubnutí, po zvážení těchto nových skutečností, mnohem realističtěji a citlivěji.

Co říkáte na výzkum australských vědců? Máte sami zkušenost s „post-dietním syndromem“? Nebo se vám podařilo porazit své vlastní tělo a zápas o svou váhu jste vyhráli? Dejte nám vědět na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Lucie Kaufnerová

foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014