15. říjen 2012

Superžena – druh, který by měl vymřít!

Napsala:  Jana Potužníková
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Matka, milenka, přítelkyně, partnerka, žena, která pracuje na maximum a na mnoha frontách se snaží být nepřehlédnutelná. Taková by prý měla být žena 21. století. Ale proč?!

Kdysi nám stačilo, když jsme získaly muže, který se postaral o to, abychom se staly počestnými manželkami a zasloužilými matkami. Pak se k tomu přidaly starosti o domácnost, výchova dětí… Následovala touha vyrovnat se jim na poli pracovním, politickém, podnikatelském, technickém, co do soběstačnosti, úspěšnosti, bohatství…Až se nakonec zrodila jakási superžena. Zvládne všechno, umí ledacos, je tu pro každého. Jen při tom všem mnohdy docela pochopitelně už nemívá energii a prostor sama pro sebe a nebývá šťastná.

(Ne)vím, kdo jsem

Jak se nám hromadí povinnosti, starosti a naše já získává stále více stránek, přestáváme mnohdy vědět, kdo vlastně jsme. Přece jen – nejvíc požadavků nás bombarduje z vnějšku. A my je posloucháme, protože máme dojem, že být takové, jaké nás chtějí mít ti ostatní, nás k nim přiblíží. Že se z toho stává honba za přeludem, si často uvědomíme až v okamžiku, kdy se hroutíme a ptáme se, proč máme tolik zbytečných vrásek a štěstí i přes všechny hmatatelné úspěchy stále necítíme. Než si totiž uvědomíme, že bychom měly naslouchat především tomu, co chceme samy, po čem toužíme, bývá pozdě. Minimálně v tom smyslu, že jsme si mezitím musely několikrát „natlouct“. Přepracovat se, přetvařovat, vzdálit se vlastním snům…

Otázka ztracené ženskosti

V pořádku není ani to, že se při tom všem našem fungování na x frontách vytrácí sama naše podstata – podstata ženskosti. Křehkost, něžnost, schopnost sázet na klasické ženské zbraně. Nesvádíme, dobýváme. Nekoketujeme, „balíme“. Neproplouváme, občas se chováme jako buldozery, které si jdou za svým. A věřte, nebo ne, ve své podstatě ta původní ženskost podvědomě nechybí jen nám, ale i mužům kolem. I oni se sice mění, na druhou stranu: základní rozdělení na muže-samce a ženy-kořisti by si rádi ponechali. Z našeho chování jsou potom mnohdy zbytečně zmatení. A my na tom nejsme jinak. Že poslední desetiletí obracíme role na ruby a přibíráme si tuny povinností, neznamená, že tak dokážeme popřít miliony let evoluce a „starých řádů“. Možná i proto nám tolik pokulhávají vztahy?

Pryč z kolotoče

Samozřejmě, každá jsme jiná. Některé z nás netouží jen po rodině, ale chtějí být vedle ní i oceňovanými podnikatelkami nebo bohatými, samostatnými ženami. Na tom není nic v nepořádku – pokud to tak opravdu cítíme. Když nás do toho nezahnaly sny našich rodičů, přání našich partnerů nebo jen chuť někoho předstihnout. Jestliže jsme s každým úspěchem silnější, vyrovnanější, šťastnější, je to fajn. V případě, že je to jinak, přišel možná čas zastavit se, rozloučit se se superženou, vrátit se ke svému vnitřnímu já a postupně odloupat vrstvy nánosů minulých let. Každá můžeme vystoupit z vystresovaného kolotoče. Stačí vědět, kde a jak začít… Chcete s tím pomoct?

Zeptali jsme se za vás koučky a zakladatelky pražské instituce Životní průvodce, Mgr. Nikoly Šmorancové (www.zivotni-pruvodce.cz):

„Nemáte-li jistotu, že pozice superženy je pro vás aktuálně to pravé, doporučuji následující: Zjistěte, jaké jsou vaše hodnoty a priority právě teď a zkuste se jimi nyní řídit. Začněte od čísla 1 do čísla 10. Co byste přiřadila na první místo? Co na druhé, třetí a co na to poslední? Pokud jsou na prvních místech vztahy, rodina, přátelé, pak jste typ spíše rodinný a prokazujete profil ,klasické´ ženy, která by se měla více soustředit na rodinné záležitosti a vztahy celkově, protože pokud se jí právě v těchto hodnotách povede dobře, pak bude opravdu šťastná. Naopak, jsou-li u vás na prvních místech práce, peníze, pracovní postup, pak jste spíše zaměřena na svoji kariéru a je vám v těchto hodnotách dobře. Nikdo neříká, že budete věčně zaměřená na svůj kariérní posun. Priority a hodnoty se v životě každé ženy proměňují, zpravidla s odstupem času a přibývajících let. I ženy, které vychovají své děti, často opět směřují k sobě a své práci a soustředí se na kariérní posun. Primární by mělo být poslouchat tyto své priority v současnosti a jednat dle toho. Žádné vaše rozhodnutí nebude špatné, protože je vaše a vy jste se pro to rozhodla. Buďte hlavně svá a řiďte se výhradně podle svých momentálních potřeb – jedině tak můžete být v životě opravdu šťastná.“

Jana Potužníková

Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014