13. březen 2013

Tlustí u lékaře: ponížení a vyhrožování

Napsala:  Anna Procházková
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zažili jste to? Jdete k lékaři s důvěrou a vírou pro pomoc a místo toho dostanete pořádnou sprchu. Lékař vás nejdříve sjede pohledem od hlavy k patě a pak vám sdělí, že jste obézní a že vás pro to ani nemůže pořádně vyšetřit. Přitom víte, že to není pravda. Je nutné, aby lékař při každé návštěvě nevybíravě poukazoval na vaši nadváhu?

Snad každý ví, že nadváha či dokonce obezita způsobuje různá onemocnění. Přesto těch, kteří nadváhou nebo obezitou v České republice trpí zhruba 70 % obyvatel. Mnohokrát si za svoji nadváhu či obezitu můžeme sami, někdy nám k ní pomůže nemoc, genetická dispozice. Lékař by nás měl na určitá rizika spojená s nadváhou a obezitou upozornit. Ale samozřejmě slušně, bez urážek a vyhrožování.

Vyšetřím vás, až zhubnete

„V těhotenství jsme přibrala téměř 30 kilo. Z normální váhy jsem se dostala do kategorie obézních. Každá návštěva u lékaře byla pro mě traumatem. Nadával mi, že jsem těhotná žena ne velryba a vyhrožoval, že jestli nepřestanu tloustnout, neporodím přirozeně, že budou komplikace, že ohrožuju sebe i dítě. Byla jsem tak vystresovaná, že jsem si začala každé sousto odvažovat, skoro jsem přestala jíst. A moje malá holčička se narodila o tři týdny dříve, porodila jsem přirozeně, i když už to nevypadalo a já měla i v porodnici výčitky, že za to může moje váha,“ svěřuje nám Romana svůj zážitek s lékařem.

Když mi bylo šestadvacet, měla jsme zánět trojklaného nervu. To než se nezjistilo, trvalo to nějakou dobu. Lékaři si mě přehazovali jak horkou bramboru a já trpěla šílenými bolestmi. Nakonec mě z Vinohradské nemocnice poslali k jakési neuroložce na druhém konci města. Zarazilo mě, že první co tato paní doktorka udělala, že mě zvážila. Při své výšce 173 cm jsem vážila 75 kilo. Žádná vychrtlice jsem nebyla, ale ani ne tlustá. Přesto doktorka na mě spustila, jak to, že vážím ve svém věku tolik, že je to hrůza, pětasedmdesát kilo. Když jsme jí připomněla, kvůli čemu jsem přišla, začala na mě ječet, že mě tedy pošle na kapačky do nemocnice. Už nikdy jsme tam pak nešla a od bolestí mi pomohla čínská medicína,“ vypráví Karolína, která prakticky nikdy nadváhou ani obezitou netrpěla a netrpí a přesto ji lékař kvůli její váze doslova napadl.

Dalším otřesný zážitek u lékaře zažila Magda, která je lehce obézní a k lékaři přišla se zraněním. Lékařka ji sdělila, že ji přes ty její špeky nemůže zjisti, zda má něco zlomeného, ať tedy přijde až zhubne. Naštěstí se žádné zlomeniny nepotvrdily, protože jinak by je Magda neměla léčené.

Slušnost především

To, co se stalo Magdě, ale i ostatním je nepřípustné. „Je trestuhodné, co se stalo Magdě, ale i ostatním ženám. Lékař by měl především léčit a pokud chce působit preventivně či upozornit pacienta na určitá rizika, musí k tomu volit správná slova a metody. Je naprosto nepřípustné odmítnout pacienta vyšetřit. Slušnost a určitá diskrétnost by neměla chybět žádnému lékaři,“ shrnuje lékařka Kateřina Kašparová.

A jaké máte zkušenosti u lékařů vy?

Anna Procházková

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014