06. listopad 2012

Královnou kupónů!

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Tiffany míří s osmi po okraj naplněnými nákupními košíky ke kase. Nervozita stoupá. V ruce svírá pořadač plný slevových kupónů. Teď se rozhodne, zda vše dobře naplánovala. Její cíl? Za nákup v ceně dvou tisíc dolarů zaplatit pouhé tři.

Ve Spojených státech vychází víkendové noviny se speciální přílohou – kupóny. Najdete je ale i na internetu nebo přímo v obchodech a po jejich předložení získáte ne vždy zanedbatelnou slevu: minus dolar z ceny nebo druhý výrobek zdarma. Speciální akce pak slibují i daleko více, třeba zdvojnásobit hodnotu kupónu nebo cenu nákupu snížit o třicet procent. Pro některé jde o nevyžádanou reklamu, avšak jiní dokáží z těchto několika archů novinového papíru nakrmit rodinu – a nejen to! Je-li někdo skutečně umanutým „kupónoholikem“, jinou cenu než zadarmo už odmítá.

Slevy sčítat? Povoleno!

Na první pohled vás americká reality show Extreme Couponing (název se dá přeložit jako neobyčejné a nebo extrémní kupónování) nadchne. Je to adrenalinová disciplína, nejde o žádný podvod. Pečliví milovníci slev a nabídek skutečně dokáží kombinací kupónů ušetřit tisíce dolarů. Za stovky produktů zaplatí pár centů nebo nic – jejich penězi jsou výstřižky z novin. Ti nejlepší dokonce od obchodů inkasují, neboť součet jejich slev běžně přesáhne cenu produktu. Jde zkrátka o hru, která se vyplácí a které člověk snadno propadne – zvláště pokud má za sebou nepříliš dobré období života, kdy finančně strádal... Alespoň tak mnozí z účastníků vysvětlují, proč začali s posedlostí jménem kupóny.      

Dva tisíce tuhých deodorantů!

Na začátku každého dvacetiminutového dílu reality show televize TLC se ukazují zásobárny potravin zúčastněných fanatiků. Většinou mají sklep nebo garáž (v horším případě ložnici, obývací či dětský pokoj) plnou laciných regálů, vypadá to u nich jako v asijské večerce. V úhledně zaskládaných policích jsou uloženy zubní pasty, papírové utěrky a šampóny, polévky, sodovky, suchary, těstoviny i sladké tyčinky. Člověka trochu vyděsí, uvědomí-li si, že jde odhadem o zásoby pro desetičlennou rodinu tak na dvacet let.

Když pak nadšení z toho, co vše lze v Americe získat zadarmo, opadne, přijdou na přetřes i jiné, ty ne už tak pozitivní, aspekty věci. Třeba: co datum spotřeby? A jedí vlastně tihle lidi něco čerstvého? Ovoce v nabídce totiž nebývá, stejně tak jako maso, chléb nebo sýry. Nic, co není vakuované, sterilizované, pasterizované nebo instantní. Zelenina výměnou za kupóny je k dostání pouze mražená... Snad i proto má dobrá polovina lidí z téhle reality show velkou nadváhu. Nutno také zmínit, že u mnohých nadšení do slev přerostlo v kupónovou obsesi. V jednom díle dvě neprovdané sestry vyrážejí na nákupy, aby si domů přinesly stovky plenkových kalhotek. Že jsou bezdětné – to je v ten moment jedno, nic přece neplatily! Jiní zase skupují tisíce konzerv pro kočky a jen je skladují. Co kdyby si jednou přece jenom chlupatého miláčka pořídili...        

Sleva nebo manipulace?

Nejsou ale všechny ty kupóny a slevy pouhou zástěrkou pro nevyhovující jídlo a jedinou šancí pro prodejce vyprodat jinak neprodejné zboží? Nesnaží se skrze super výhodné akce potravinové firmy pouze vnutit své nové či naopak už dávno v kvalitě překonané produkty důvěřivým lidem, zaslepeným lákadlem zvaným „výhodná nabídka“? A nestávají se spotřebitelé nekvalitního jídla na všech těch emulgátorech, regulátorech kyselosti a přidaných látkách závislí?

Ano, sice ušetří dva tisíce dolarů, ale nakonec jde jen o pouhý přelud – ve skutečnosti totiž nakoupí tuny nepotřebných věcí, které by si za normálních okolnost na seznam vůbec nenapsali – třeba tři sta kořeněných dresingů, sto dvanáct krabiček léků na bolest hlavy nebo tisíc osm set lahviček cestovních šampónu...

A tak ve výsledku člověka zamrzí, že ho to americké velkolepé materiální obžerství takovým způsobem vzalo. Ano, všechno to jídlo je zadarmo, ale proč veškerý život strávit vystřihováním, ukládáním a kombinováním kupónů. Abych pak doma měla od jednoho nekvalitního produktu nespočet krabiček? To už není bohatství, ale šílenství ...          

Foto: Internet

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014