13. srpen 2012

Jste workoholik? Otestujte se!

Napsala:  Jana Hlavatá
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání, dělání je lék. Alespoň to se zpívá v jedné písničce od Jaroslava Uhlíře. Existuje však skupina lidí, kterým je jejich pracovitost spíše na škodu. Neumějí odpočívat, rodinný život se jim rozpadá a zdraví hroutí…

Workoholismus neboli chorobná závislost na práci je fenomén poslední doby. Ještě nedávno byli nejohroženější skupinou mladí ambiciózní manažeři, dnes si workoholismus nachází své oběti i mezi ženami. Přílišné pracovní nasazení bez odpočinku vede k nespavosti, depresím, rozvoji úzkostných poruch či syndromu vyhoření. Workoholismus však negativně ovlivňuje nejen psychiku a zdraví postiženého, ale výrazně narušuje i jeho rodinné vztahy.

Ohrožuje především ty pracovité

Pracovitost je ctnost. V případě workoholika se ze ctnosti stává prokletí. Pracovitý člověk nemá klid, dokud svou práci nedokončí. Pracuje usilovně – i nad rámec svých povinností. Jeho pracovní výkaz se hemží přesčasovými hodinami, práci dodělává i ve svém soukromém čase. Úkoly řeší precizně, protože se za výsledky své práce cítí zodpovědný.

Jakmile práce začne vytěsňovat volný čas a odpočinek, má pracovitý člověk nakročeno k workoholismu. A pokud si to včas neuvědomí nebo ho na to někdo neupozorní, stane se pracovitý člověk obětí své práce. Protože kvůli práci vytěsnil své koníčky i přátele, nezbývá mu nic jiného než práce, která se tak pro něj logicky stává vším. Bez práce si už nedokáže svůj život představit.

Moderní technologie podporují workoholismus

Díky moderním technologiím je člověk k zastižení téměř kdekoli. Pracovní e-maily či služební telefonáty tak člověka zastihnou nejen v práci, ale i doma a na dovolené. Stírá se tak přirozená hranice mezi pracovní a soukromou sférou. Workoholik se tak ocitá přímo u zdroje. Místo odpočinku si raději kontroluje pracovní e-maily a vyřizuje si pracovní hovory.

Workoholik se ocitá v bludném kruhu

Ačkoliv workoholik na splnění svých úkolů vynakládá značné úsilí, kýžené výsledky se nedostavují. Naopak přibývají další povinnosti a workoholik se v nich pomalu ztrácí. Chaoticky přeskakuje od úkolu k úkolu, všechny řeší naráz, nevyřeší však žádný. Čím dál častěji se dopouští chyb a omylů, které odhalují, že pracovní postupy workoholika jsou vysoce neefektivní a nerentabilní. Sečteno a podtrženo: workoholik vynakládá na sebemenší úkol přespříliš úsilí, které mu pak chybí při řešení jiných úkolů.

Dříve či později se workoholik dostává do bludného kruhu, odkud se však bez pomoci nevymotá. Pořád jen omílá: „Nemám čas! Nestíhám!“ a z dříve oblíbeného kolegy se stává nepříjemný morous, který kolem sebe šíří stres a špatnou náladu. Nezvládá vlastní práci a k výkonům okolí je velmi kritický.

Termíny a řád jako lék na workoholismus

Lidé závislí na práci potřebují odbornou pomoc stejně jako lidé s jinými závislostmi. I tady je nezbytným předpokladem k úspěšné léčbě to, aby si nemocný přiznal, že má nějaký problém. Že je závislý. Postižený v rámci terapie obnovuje narušené mezilidské vztahy – vztahy s rodinou a přáteli. Znovu se učí využívat svůj volný čas k zájmové činnosti.

Základní mantrou se pro odvykajícího workoholika stává heslo: „Nenosit si práci domů!“ Jakmile se workoholikovi podaří opětovně oddělit soukromý život od pracovního, svítá se mu na lepší časy. Práce už ho nepohlcuje, dokáže ji vnímat s potřebným odstupem. V tuto chvíli je ideální čas na to, aby workoholik vnesl do své práce řád. Musí se naučit plánovat a dodržovat termíny. Workoholik potřebuje neustále motivovat a dočasně i kontrolovat a vést. Proto by měl být workoholikovi přidělen zkušený, systematicky pracující spolupracovník, který workoholika udrží ve vytyčených kolejích.

Hrozí vám workoholismus? Otestujte se!

Jsou vám některé z výše popsaných situací povědomé? Váháte, zda i vám nehrozí chorobná závislost na práci? Otestujte se!

Přečtěte si pečlivě otázky a pravdivě si na ně odpovězte buď ANO, nebo NE.

  1. Práce je pro mě velice důležitou součástí života.
  2. Na práci myslím převážnou většinu dne – i ve svém volném čase.
  3. Mám potřebu neustále pracovat.
  4. Když zrovna nepracuji, cítím se hodně provinile.
  5. Beru si na starost víc povinností, než dokážu splnit.
  6. Stále spěchám, ačkoliv k tomu nemám relevantní důvod.
  7. Kromě zaměstnání nemám žádné koníčky ani zájmové činnosti.
  8. Stýkám se převážně s lidmi, kteří mají nějakou souvislost s mou prací.

Pokud jste minimálně v pěti případech odpověděli ANO, pak máte k workoholismu zdatně nakročeno. Na chvíli se zastavte a zamyslete se nad tím, co od života očekáváte. Nepřeceňujte své síly a schopnosti a nebojte se přehodnotit své priority. Práce je sice důležitá, ale není to nejdůležitější ve vašem životě. Věnujte se svým blízkým a přátelům a nezapomínejte ani na své zájmy.


Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014