14. listopad 2012

Hubené i baculaté: Řekové milují všechny

Napsala:  Lenka Stránská
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Hrdinka knihy Jižan a blondýna Jany Soukupové dokázala několik let žít (a přežít) v malé severořecké vesničce a získat k ní láskyplný vztah. Co přitom zažila, se samozřejmě dozvíte až po přečtení knihy plné humorných historek. Její autorka v ní čerpá z vlastních dlouholetých zkušeností majitelky cestovní kanceláře, ale i ze zážitků žen, kterým se tato země stala druhým domovem.

Dokáže tě ještě po těch letech v Řecku něco hodně překvapit?

V Řecku mě i po dvaceti letech pořád něco překvapuje. A i když to někdy i zabolí, stále mě to okouzluje. Moje knížka je vlastně soubor plný takových „neturistických“ překvapení. Když jsi turista, máte se s Řeckem rádi jako přátelé, kteří se navštíví jednou za rok a snaží se navzájem ukázat jen z lepší stránky. Když tam turisty vozíš, snášíte se jako obchodní partneři, tj. buď chcete, nebo musíte. S dlouhodobým pobytem pak vzniká něco jako dlouholeté manželství: navzájem znáte spoustu svých kladů i chyb, občas máte na sebe vztek a rádi si od sebe odpočinete, ale když je to na moc dlouho, chybíte si a přepadá vás stesk. Měla jsem výhodu, že jsem prošla všemi těmito stádii…

Mezi Čechy obecně převládá názor, dnešní stav ekonomiky si mohou Řeci sami. Ale co si mají myslet, když slyší o případech, kdy matka tří dětí odešla do důchodu v devětatřiceti letech. A elektrikář, státní zaměstnanec, v devětačtyřiceti.

Zveličila se jedna strana řeckého systému – rozmazlování státních zaměstnanců. Takový byl mezi třemi sty obyvateli „mojí“ vsi jeden. Většina ostatních tam žije z každodenní tvrdé a často špatně placené práce v zemědělství, staří lidé čekají každý měsíc často na nějakých dvě stě padesát euro důchodu. Co se týče zmiňovaných výhod státních zaměstnanců, pochybuji, že mezi Čechy, kteří o tom píší články nebo diskutující na internetu, je byť jen jediný člověk, který by v takovém případě požádal vládu o radikální snížení platu a mnohem pozdější odchod do důchodu, s tím, že se rozhodl zachránit národní hospodářství. Většina Čechů je ale doufám vnímavá a obecně slušně vzdělaná a nenechá si donekonečna nalévat hlavy jednostrannými soudy médií.

V jedné z povídek tvé nové knihy Jižan a blondýna vtipně popisuješ příhodu,  která dokumentuje víru Řeků v uhranutí. Setkala ses v Řecku s někým, kdo uměl uhranutí zbavit? Dokázal pomoci třeba i tobě?

obalka web

V uhranutí věří v Řecku, a vlastně v celém Středomoří, snad skutečně všichni. Každý Řek ví, kde najít někoho, kdo spolehlivě „oduhrane“. Do Řecka jsem kdysi přijela jako ryzí realistka s občasnými migrénami. A přišlo mi legrační, že za moji závrať a bolavou hlavu by mohlo nést vinu něco jiného než špatný tlak, špatná životospráva apod. Dneska už se podobným věcem nesměji. Myslím, že Řekové si zatím zachovali něco, co jsme (na průmyslovém severu?) v sobě systematicky potlačili – přírodní instinkty, intuici, jisté telepatické schopnosti… a víru v to, že ne všechno, co neumíme dokázat, neexistuje… Tím vlastně zároveň odpovídám na otázku, zda jsem se setkala s někým, kdo uměl zbavit uhranutí. Ano. A jestli dokázal pomoci i mně? Jsem přesvědčená, že za „vyléčením“ v konkrétních případech stál právě takový člověk.

Při svých pobytech v Řecku jsem měla pocit, že Řekové milují bujné tvary a že zdejší ženy nijak svoji postavu neřeší...

Jestli Řekové milují bujné tvary? Myslím, že je to stejné jako u nás: někdo má rád hubené, někdo buclaté… Na postavu všech lidí - nejen řeckých žen - má velký vliv genetika a „rodová příslušnost“. Turisté jako ty – tedy víceméně věrní Strymonskému zálivu s letovisky Asprovalta a Stavros, mají vesměs dojem, že Řekyně jsou spíš buclaté a s řádným pozadím. Je to proto, že zde žijí převážně potomci zakladatelů těchto měst – Řeků vystěhovaných z Malé Asie, Pondiů. Bývají „turecky“ kulatější (ženy i muži). Ale už nedaleko, třeba ve vsích kolem jezera Volvi, najdeš vedle Pondiů taky šlachovité Vlachy (Vlašky), divoce elegantní Sarakacány (dávné potomky kočovných kmenů) nebo velmi štíhlé a vysoké, „původní Makedonce“ se světlejší pletí i vlasy. Jiné postavy mají například Kréťané a další obyvatelé ostrovů. Nicméně i Řekové milují sladké a fast foody, takže v přibývajících kilech za námi rozhodně nezaostávají... Na druhou stranu - i výskytem anorexie a podobných problémů jsou na tom podobně jako my, protože mnohé mladé dívky by rády vypadaly jako modelky a celebrity z časopisů.


Foto: archiv Jany Soukupové

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014