19. prosinec 2013

Modelka Bára Bartáková: chci, aby se přestalo s označením oblečení S a XL

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Modelce s nálepkou plus size Báře Bartákové je 24 let, narodila se v Praze, kde žije dosud. Studovala gymnázium a pak 5 semestrů z ČZU v oboru management a ekonomie. Vysokou školu opustila a začala se věnovat modelingu. Občas si vyčítá, že vysokou školu nedokončila, ale dle jejích slov, kdyby zůstala, nestalo by se mnoho věcí, za které je nyní vděčná a neměnila by. Rozhodně má v plánu školu v budoucnu dodělat. Má ráda kosmetiku a líčení a možná by se tomu chtěla někdy věnovat profesionálně. Miluje hudbu, tanec a ze všeho nejraději má, když se může od srdce pořádně zasmát s přáteli nebo s rodinou.

Začnu s trochu negativní otázkou. Co vám nejvíc vadí?

V poslední době mám veliký problém s Čechy. Zdá se mi, že jsou lidé v této zemi nepřejícní, negativní a vlastně pořád jenom všem nadávají a za nikoho se neradují. Stačí si občas přečíst pár komentářů k internetovým článkům a mám zkažený celý týden. Nevím, kde se to v nás bere.

Báro, když jste nedávno zasedla v porotě castingu Miss Plus Size, co vás napadalo?

Byla jsem moc nadšená a těšila jsem se za všechny dívky-ženy, které se přihlásily! Vůbec je to skvělý nápad a jen se divím, že soutěž někdo nezrealizoval už dřív. Podle mého názoru je u nás v Čechách mnoho krásných žen s plnými křivkami, které by se neměly schovávat a jít hrdě do toho. Těším se, co z toho vzejde ve finále, a věřím, že bude rok od roku více přihlášených.

Kde a jak začít s modelingem?

U nás existuje pár agentur, které mají plus size divize. Většinou přímo na jejich webovkách je k dispozici přihlašovací formulář s údaji o výšce a mírách s políčkem pro vložení fotek. Na nalezení nějaké z nich není vůbec nic těžkého. Pokud na jejich webových stránkách nenajdete kategorii „plus size“, stačí napsat e-mail a oni vám určitě rádi odpoví, zda ji mají nebo ji chystají. Pokud ne, hledejte dál. Já jsem u agentury Incoming Talents a díky svoji bookerce Elišce jsem velice spokojená!

Jaké byly vaše začátky?

Začátky byly těžké… asi jako u každé jiné práce, kde může gradovat finanční ohodnocení, typ focení a výběr klientů. Já jsem si tenkrát myslela, že je to všechno strašně jednoduché a nabídky budu mít hned a za ně spoustu peněz, ale samozřejmě jsem měla na očích růžové brýle. První práci jsem dostala až téměř rok po tom, co jsem se přihlásila do agentury. A teď se tomu vůbec nedivím! Klient chce zkušenou modelku, se kterou je lehká spolupráce. Která ví, jak pózovat, jak si poradit s určitou „náladou“ fotografie a to jsem ani zdaleka neuměla! Zřejmě jsem nebyla úplné dřevo a to nejspíš vycházelo z toho, že umím trochu tancovat. Ale pak přišlo katalogové focení, kde je každé 2-3 vteřiny jedna póza a to bylo pro mě děsně těžké vzhledem k tomu, že mě to nikdo nikdy neučil. Až teď, po těch dvou letech mám práce více. I když vím, že bych mohla pracovat mnohem více, kdybych žila v zahraničí.

Co nesmí chybět žádné modelce, ať už je plus či minus size?

Určitě jí nesmí chybět pozitivní přístup ať se děje co se děje! To, že se neustále usmíváte a dáváte najevo, jak vás práce baví je velkým klíčem pro opakovanou spolupráci s klientem. Nikdo nechce mít v týmu modelku, co si jen stěžuje a není ochotná. Čím je práce pozitivnější, tím je příjemnější a rychleji ubíhá. Sama s tím mám občas problém, ale musím se kousnout a myslet na to, co z toho pro mě vzejde. Spousta klientů si mě opět „bookuje“ protože je se mnou zábava a příjemná spolupráce. Díky občasným vtípkům a „funny“ pózám na focení je práce osvěžující.

Na co by se dívky a ženy, které se chtějí stát modelkami, měly připravit?

Že to není žádná procházka růžovým sadem. Nikdo vám neřekne moc o tom, čemu jste se upsaly. Nikdo vám neřekne, co všechno se může stát a jak takové situace řešit. Prostě vás vyšlou na vaši cestu a vy si na to všechno musíte přijít samy. Tak to alespoň bylo se mnou, a pokud to někdo měl jinak, tak měl štěstí. Všichni si myslí, že je modeling příjemná a jednoduchá práce, kde se moc nenadřete. Opak je ale pravdou. Začínaje od celodenního cestování až po hodiny a hodiny stání na šíleně vysokých podpatcích v zimě nebo v horku, chození v nich po kluzkém povrchu, běhání po schodech, skákání atd. Ani jeden náznak toho, že se vám nelíbí, co máte na sobě, nebo nespokojenost, že make up artista se na vás opravdu vyřádil a vy vypadáte jako miss travestita. Ačkoli se cítíte jako ta nejošklivější žena na světě, je to klientova značka, ze které je on nadšený a pyšný a chce vidět, že se v tom cítíte dobře. Pokud se chcete stát modelkou, je před vámi dlouhá cesta.

Vadí vám, že jste zaškatulkovaná jako plus size modelka?

Jak se to vezme. Kdybychom tedy nazývali věci pravými jmény a já byla plus size modelka nebo xl modelka, bylo by fér, kdyby klasické modelky nebyly prostě jen modelky, ale minus size modelky nebo xs modelky. Protože takhle to vypadá, že mezi plus size modelkou a klasickou už žádná jiná velikost neexistuje. A to si myslím, že je spíš urážející pro všechny ženy, které se nad tím zamyslí.

Ono je ve finále jedno, do jaké kategorie jsem zaškatulkovaná. Každý, kdo mě vidí, si mě zařadí po svém… pro některé lidi mám normální postavu a pro některé jsem obézní. Stejně tak, jako klasické modelky- pro některé vzor krásy a pro jiné vzor nezdraví.

Jak dlouho trvalo, než jste se ve světě modelingu prosadila?

Jako plus size modelka v ČR jsem to měla rozhodně lehčí než klasická a to z toho důvodu, že díky tomu, že se ženy-dívky nehlásí do modelingových agentur a plus size modelek moc není, tak v podstatě se mluví jen asi o 3 z nás. Také jsem měla to štěstí, že se moje agentura snažila zařídit mi dobré PR a pak to jde samo. Co se týče zahraničí, tam mě zcela určitě nikdo nezná. Tam je příliš velká konkurence a já jsem stále nováček. Uvidíme časem.

Jak často v současné době předvádíte či fotíte?

Módních přehlídek se účastním podstatně méně než focení. Focení bývá jednou týdně-jeden pracovní den plus dva na cestování, někdy cestuji ze země rovnou do jiné na další práci.

Pro koho, kde jste pracovala a chystáte se pracovat?

Tady u nás to jsou jen magazíny a časopisy jako je Joy, Elle, Marie Clarie, Kraus a pár přehlídek například pro Marina Rinaldi nebo nějaké české návrháře. V zahraničí jsou to časopisy nám neznámé a 50 % značek u nás také není. Z mezinárodních značek je to například Takko, CA, Ulla Popken nebo Marina Rinaldi. Města, kde jsem pracovala jsou Paříž, Londýn, Mnichov, Berlín, Kodaň, Amsterdam, Manchaster, Dusseldorf, Cape Town, Kanada atd.

V lednu se chystám na měsíc do Istanbulu, pak do New Yorku a pak konečně stěhování do Londýna.

Uživíte se jenom modelingem?

Po těch dvou letech mohu říct, že ano. Ale nebylo to jednoduché! Agentury mají 3 měsíce na to, aby vám poslaly honorář, takže na každé peníze si musíte dlouho počkat. Ale pokud je práce častěji, pak je to už jednodušší. Rozhodně je ale více práce-více peněz v zahraničí, takže uvidíme.

Čeho byste chtěla dosáhnout?

Zatím jsem o tom tolik nepřemýšlela… To není tak úplně ze světa modelingu, ale chtěla bych dosáhnout toho, aby se přestalo číslovat oblečení podle písmen XS, S, M, L, XL atd. Podle mě je už označení LARGE-velký dost degradující, natož pak extra velký neboli nadměrný… Ženy už tak jsou samy k sobě dost kritické a tohle tomu rozhodně nepomáhá! Řekla bych spíše naopak.

Co se týče pracovních možností a nabídek, chtěla bych se stát první plus size modelkou nějaké velké známé značky - kosmetické nebo módní.

Zdroj foto: foto v modro šedém svetru a černobílé šaty- fotograf Victor Juan, pro Yours Clothing TV advert, žlutý svetr- fotograf  Dave Wise, pro  Slink Boutique

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014