05. únor 2013

Plnoštíhlá modelka umí svá kila nosit

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Pozvání k rozhovoru přijala tentokrát „plnoštíhlá modelka“, paní Monika Procházková. První naše „setkání“ proběhlo přes televizní obrazovku – Monika byla hostem v pořadu Show Jana Krause, kde statečně bojovala za práva baculek, upozornila na nedostatečnou nabídku oblečení v nadměrných velikostech pro mladé a ukázala všem, že i plnoštíhlá žena může být přitažlivá a sexy.

Jaký je Váš názor na oslovování “baculky”? Je to jednoduché označení a svádí ho používat, ale někteří lidé ho vnímají negativně...

Výraz “baculka” mi až tak nevadí. Vždyť je to tak, jsme baculaté, ale ne vždy se tohle slovo hodí. Například o ženě svého šéfa neřeknete, že je baculatá, ale plnoštíhlá. Myslím, že tohle slovo my plnější (jak nás označil Jan Kraus) slyšíme raději. Na druhou stranu mi mnohem víc vadí, když se v médiích za “baculku” označí žena se zdravou váhou a velikostí. Dochází k nežádoucímu posunu vnímání významu toho slova a výsledkem jsou komplexy a anorexie.

Jaké byly reakce na Vaše vystoupení v Show Jana Krause?

Moje rodina a přátelé byli většinou nadšeni. Obdivovali se tomu, že mám odvahu veřejně vystoupit, a zvlášť v tomto pořadu. Byla jsem ráda, že se problematikou vnímání plnoštíhlých žen chce někdo zabývat, takže jsem pozvání přijala s potěšením a případné fiasko jsem brala jako nutný risk. Pak bylo pár přátel, kteří se mi smáli, protože je to okruh lidí, kde se na nějakou módu a vzhled moc nehledí. Ale mysleli to v dobrém a třeba si mě dobírali, že teď ze mě bude celebrita, takže prodají nějaké moje starší (kompromitující) fotky bulváru… Nemám problém udělat si ze sebe srandu, takže tohle “rýpání” mi nevadí. Veřejnost přijala moje vystoupení vesměs s povděkem. Psalo mi množství žen a dívek, že jsem jim mluvila z duše a že mi fandí. Samozřejmě se objevily i hlasy, které mě buď urážely, nebo bylo jasné, že mě nepochopily. Těch jsem se snažila si nevšímat nebo naopak objasnit svoje myšlenky. Na ty podstatné totiž v pořadu vůbec nedošlo, takže to nepochopení nebylo až tak překvapivé. Objevil se dokonce někdo, kdo se na nástěnce mého webu vydával za mě a diskutujícím odpovídal opravdu nechutným způsobem. Byl to sice ojedinělý hlas, ale donutil mě k cenzuře (což jsem nikdy nechtěla), ke smazání celé nástěnky, mnohým omluvám návštěvníkům a nahrání nové, zabezpečené, zaheslované a takové, kde nejdřív každý příspěvek musím schválit. I takhle může vypadat důsledek mých pěti minut slávy. Smutné. Ale 99% ohlasů bylo pozitivních, takže účel byl splněn a já návštěvníkům mých stránek a Facebooku děkuju!

Máte pocit, že se něco od té doby změnilo?

Myslím, že razantní změna postavení plnoštíhlých je běh na dlouhou trať, ale nějaké ty vlaštovky by tady byly. Všimla jsem si, že například na Óčku je seriál o módě (nevím, jak často) a tam byla i část věnovaná plnoštíhlým. Ze studijních důvodů jsem se dívala a upřímně, nejsem si jistá, jestli je to úplně dotažené do konce. Ale viděla jsem jen jeden díl, takže nemůžu dokonale hodnotit. Pokud jde o obchody zaměřené na větší velikosti, už výlohy mě odrazují natolik, že jsem nikdy nevstoupila, abych prozkoumala nabídku. Oblečení větších velikostí například v řetězcích je k dispozici, ale jsou to jen zvětšené střihy, bez ohledu na to, jestli se pro plnoštíhlé hodí nebo ne. Takže zatím nic moc. Ale ráda se nechám poučit, pokud je někdo informovanější.

Jak se vyrovnáváte se svou popularitou – Vy, rodina, okolí? Oslovuje Vás třeba více mužů?

Necítím se být populární, takže vlastně ani není, s čím se vyrovnat. Možná ta popularita teprve někde čeká a možná taky ne… ) Pokud jde o muže, asi je trochu odrazuji svou energií, která ze mě čiší (lidi mi říkají, že kdyby nevěděli, jaká jsem, tak by se mě asi trochu báli). Takže ne, lidé (a tím pádem ani muži) mě neoslovují víc než dřív… 

Máte Vy sama oblíbenou baculku – vzor v ČR a v zahraničí?

Šmrnc má bezpochyby Queen Latifah. A v České republice mě z žijících osobností napadá snad jedině Jitka Čvančarová, ale nejsem si jistá, jestli bych ji zařadila právě mezi “baculky”.

Co nejvíc pálí podle Vás baculky v naší společnosti?Monika-Prochazkova-199x300

Naše doba je zběsilá a zdravý rozum je bohužel vytlačován diktátem médií. Ze všech stran se na ženy řítí pokyny a návody, jak být krásnější, štíhlejší, výkonnější, spokojenější, úspěšnější, žádoucnější, vášnivější, zdravější, sportovnější, všestrannější, opálenější, vlasatější, prsatější, atd. Pokud žena taková není, může snadno rezignovat a stát se šedou myší, nebo naopak propadnout komplexům. A to se netýká jen nás plnoštíhlých. Těmito komplexy trpí i krásné a zdravé ženy, protože podle časopisů nejsou štíhlé a krásné dostatečně.

Co jsou podle Vás naopak nejčastější chyby baculek? 

Nejčastější chybou je představa, že černé a volné oblečení je to nejlepší, co si můžou obléct. Černá ano, ale s mírou, ideálně doplněná výraznými šperky, botami, pásky, kabelkami, šátky, klobouky,… co je komu milejší. A pokud jde o to volné oblečení, to bych plnoštíhlým zakázala! Přidává to kila a člověk nevypadá na 80 kilo, ale na 120. Druhou chybou je slepé následování módních trendů. To je opačný extrém. Ženy si oblečou to, co je nejmodernější, bez ohledu na to, jestli je to pro jejich postavu vhodné. Taky nechápu, co je to za trend, který doporučují stylisté (už jsem to viděla na několika webech) – plnoštíhlým ženám doporučuji rifle střihu slim! To je něco, co si opravdu nemůže dovolit každý, ale oni to doporučují plošně. Tomu opravdu nerozumím.

Účastníte se vlastně sama vedle svého Facebooku i nějakých dalších diskuzí na téma XL?

Vzhledem k tomu, že mě modeling neživí, chodím do práce jako všichni smrtelníci, nemám moc času na tyhle aktivity navíc. Takže vedu jen svoje stránky a skupinu na Facebooku, kde rozebíráme, co nás zajímá. Všichni členové mohou vkládat příspěvky a s ostatními probírat své názory, sdělovat si tipy na nákupy, případně probrat jiné “holčičí” potíže. To zatím stačí. Uvidíme, kam se to celé ještě posune.

Máte nějakou zajímavou/poučnou historku?

Moje kamarádka, která váží 30 kilo i s postelí, se mi před časem svěřovala, že ji trápí jakýsi fald na břiše, že přibrala a není schopná shodit. Vždycky se kolem ní točilo množství kluků, byla obdivovaná a obletovaná a nikoho by nenapadlo řešit neexistující faldy. Tak jsem se jí zeptala, co mám říkat já, když mám při své výšce 161 cm přes 80 kilo. Odpověděla mi: “No jo, ale ty ta svoje kila umíš nosit!” Poučení je z toho jediné – je jedno, kolik vážíte, protože i s kily navíc vás může okolí vnímat jako přitažlivou a krásnou ženu.

Jaké jsou Vaše oblíbené obchody s oblečením XL? A co naopak podle Vás nejvíc na trhu chybí?

Jak jsem se zmiňovala výše, do obchodů XXL nechodím. Většinu použitelného oblečení mám z druhé ruky, povětšinou ze zahraničí (kamarádka má v Anglii sestřenici a ta jí posílá na prodej opravdu pěkné kousky!) U nás chybí oblečení, které by mělo “grády”, něco, co z plnoštíhlé dvacetileté ženy neudělá usedlou paní.

Co byste vzkázala našim čtenářkám?

Nenechte si namluvit, že když máte kila navíc, nemůžete vypadat k světu. Jasně, i já si někdy připadám jako velryba, ale přejde to hned, jakmile se obleču, učešu a namaluji. Nálada je hned o 100% lepší! Zvu vás všechny na svoje stránky – www.plnostihlamodelka.cz. V poslední galerii jsem ukázala něco ze svého “pracovního” šatníku, příště přidám návod na jednoduché, rychlé a efektní líčení krok po kroku.

 

Zdroj: krasnaxl.cz

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014