11. září 2012

Jak být ve formě podle Olgy Šípkové

Napsala:  Zuzana Lazecká
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Psychika duše a vyvážený jídelníček je základ, říká usměvavá několikanásobná mistryně Evropy a světa ve sportovním aerobiku. Kromě toho i moderátorka, cvičitelka aerobiku a manažerka. Olga Šípková zvládá spoustu rolí - za tu nejdůležitější ale považuje roli manželky a maminky dvou dětí.

Kdy se ve vás zrodila disciplína? Bylo to dáno výchovou či jste se jí musela naučit?

Byla jsem vychovávaná pevnou rukou. Jsem ze tří dětí a vyrůstali jsme ve velmi skromných poměrech. Sice nebylo moc šancí, ale všichni jsme měli organizovaný čas, já chodila na výkonnostní sport a spolu s výchovou vznikala i disciplína. Dnes jsem za to vděčná.

Začínala jste moderní gymnastikou. Co vám gymnastika dala a co vzala?

Gymnastiku jsem dělala osmnáct let. Bez gymnastiky bych nikdy nedosáhla výsledků ve světovém sportovním aerobiku ani toho, že jsem cvičitelkou aerobiku. Gymnastika mi kvůli tvrdému a nelogickému výcviku vzala sebevědomí. Vzorem byly dívky s dlouhýma nohama, labutím krkem - atletky a tanečnice dohromady. A já jsem vždy byla drobný atletický, ale rychlý typ, navíc v pubertě holka krev a mlíko. Koukli a řekli – ty nejsi hubená, s tebou se nebudu bavit. Bylo to nepříjemné.

Jaké jste tenkrát držela diety v porovnáním s dnešními?

Slovo „dieta“ v tomto slova smyslu, co ho známe, by se vůbec nemělo používat. Dieta je extrém, jednostranné zaměření, vybočení z normálního života. Dříve dieta znamenala nejíst. Byly jsme vyhladovělé, pak se přejedly, a tělo rázem získalo jojo efekt. Namísto slova „dieta“ používám „výživa“ a to je o správném vyvážení jídelníčku. Lidé mají špatné složení jídelníčku. Když jde silná žena z mého okolí k dietologovi, tak se diví, kolik jídla jí napsal a že potom zhubne. Není to těžké. Stačí si uvědomit příjem a výdej a myslet.

Čím vás nadchnul sportovní aerobik?

Bylo úžasné  vidět v televizi, jak ženy cvičily samy se sebou, neměly žádné kruhy a stuhy jako já v gymnastice. Měly krásné oblečení, botasky, cvičily na hudbu a usmívaly se. Bylo to dynamické. Končila jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu, obor učitelství a dostala jsem nabídku jít pracovat do fitka nebo jít učit na soukromé gymnázium. Rozhodla jsem se pro fitko, což byla nejistota soukromého podnikání a málo peněz, ale bylo to nové. Do toho jsem sledovala vrcholový aerobik a řekla jsem si, proč bych si vlastně nemohla jít zasoutěžit. No a tím to začalo.

Pak se vám otevřely možnosti – dostala jste nabídku na moderování, cvičení s ČT.

S odstupem času to vidím jako americkou story – jak obyčejná holka ke štěstí přišla. Ze dne na den jsem byla na titulní straně, následovaly rozhovory. Sportovní aerobik byl nový a přilákal lidi. Byla spousta přímých přenosů, vyprodaných kongresáků. Byla to hromada zkušeností.

Zažila jste obrovský „boom“s nahrávkami cvičení na videokazetách. Dříve tady asi nic takového nebylo.

Bylo, ale byla jsem z toho znechucená. Dokonale umělé postavy cvičící na skalách u moře - absolutně nepoužitelné pro cvičení doma v obýváku. A tak jsem vzala úplně normální lidi a udělala úplně obyčejnou hodinu aerobiku. V té době jsem již měla agenturu, manažera, napojili jsme se na Sony Music Bonton a pak to už jelo. Prodalo se toho přes sto tisíc. A točily se další díly.

Jak se vám podařilo vyhrát zlatou medaili i po mateřské? 

Michala jsem porodila uprostřed vysoké školy a to je takové štěstí, že mne to neskutečně nakoplo. Každý den, když usnul, jsem cvičila a vymýšlela nové prvky. Také jsem sledovala MTV. Byl to silný entuziasmus - jezdila jsem s těžkou taškou přes celou Prahu, neměla auto, vozila malého do školky, pak tréninky, cvičení s lidmi. Neměla jsem žádnou chůvu, kuchařku. Až neuvěřitelně jsem to zvládala celých pět let.

Kde vás mohou čtenářky vidět v současné době?

Máme fitko v Metropoli na Zličíně, v kongresovém centru na Vyšehradě, dvakrát týdně ve sportovně kulturním centru v Ondřejově, o víkendech jezdím různě po Čechách – akce mám vypsané na mých webových stránkách a jsou přístupné všem.

Jaký účinný druh cvičení byste ženám doporučila?

Na prvním místě je spokojenost. Psychika duše je strůjcem všech nešvarů, včetně přibírání. Pak je potřeba přemýšlet nad stravou a také se hýbat. Stravou se nejvíce hubne, ale pohybem tělo získává na krásných tvarech. Dnes je opravdu hodně možností cvičení. Nepodléhejte stereotypu, nebojte se a ptejte se! Stačí začít maličkostmi...

Jak vypadá váš běžný program?

Každý den cvičím jednu lekci, 60 nebo 90 min. Doma mám čas pracovat, vymýšlet programy a také konečně odpočívat. Uprostřed týdne máme velkou poradu všech manažerů našich fitek, abychom vše vedli v pořádku. img 1514Občas mám nějaký rozhovor či focení. O víkendech od září do jara jezdím po republice, abych cvičila se ženami na různých akcích. Čtyřikrát do roka pořádám zájezdy k moři s aerobikem, což je nádhera. 

Jak relaxujete? Předpokládám, že aktivně...

Miluji outdoorové sporty - kolo, turistiku, vodní sporty, lyže. Vyrážíme s rodinkou i pěšky. Ale také pasivně – vyšívám obrázky, ubrusy, a to opravdu s láskou. Začala jsem taky hodně číst. Skoro osmnáct let jsem jela bez volných víkendů a pak se to negativně projevilo. Takže jsem zvolnila a konečně bych se chtěla začít i vzdělávat a věnovat sama sobě. Jsem moc ráda, že na Zličíně vznikl Saunový svět, který nabízí čtyři druhy saunování a člověk se opravdu uvolní.

Jaké máte oblíbené jídlo? Prozradíte čtenářkám nějaký lehký oblíbený recept?

Kachnu s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Recept na oblíbený salát: dejte jakoukoli syrovou zeleninu, nakrájené jablíčko a sýr (dávám nivu či gorgonzolu), piniové či jiné opražené oříšky, bazalku, olivový olej a sladkokyselé krémové balsamico. Tahle kombinace chutí je úžasná.

Jaká je spolupráce s manželem? Nemáte někdy „ponorku“?

Jsme spolu strašně dlouho, manžel mě i trénoval. U vrcholového sportu jdete úplně na dno, a když nad vámi stojí manžel a kritizuje, je to těžké. Ale přežili jsme to, oba jsme hodně tolerantní. Jsme společníci ve fitkách a spolupráci vidím jako velkou výhodu. Čas a práci si můžeme přizpůsobit, což je výhoda u hlídání Adélky. Nejsme si odcizeni a navíc máme společné téma.

Mají vaše děti sportovní vlohy? Vedete je ke cvičení?

img 1803Oba jsme s manželem gymnasté, moji rodiče i prarodiče byli gymnasté, tam jsou ty koordinační estetické vlohy. Adélka vyrůstala u aerobiku a líbí se jí. Protancovává se celým dnem. Už závodí, dělá sportovní aerobik a moc jí to sluší. Nebyla nucena, má to ráda. Syn je všestranný, ale nechtěl dělat nic vrcholově. Je šikovný, dělá beachvolejbal, golf a studuje vyšší odbornou fotografickou školu a také si přivydělává. Je to hodný kluk a moc nám pomáhá. 

Působila jste i jako trenérka...

Dělala jsem to deset let a měla jsem skvělý start. Začala jsem hned, jak jsem vyhrála, děti byly nadšené a vzhlížely ke mně. Byl to vzájemný překrásný vztah. Asi rok po narození Adélky jsem je předala a rozloučila se s kariérou trenérky. Ale nelituji. Zažila jsem nejhezčí léta jak ve svém vrcholném sportování, tak trénování dětí – mám mistry světa i Evropy.

Kladete obrovský důraz na rodinu a zázemí. Máte nějakou radu, jak si udržet šťastnou rodinu?

Štěstí je, že jsem potkala člověka, se kterým na podzim budu čtyřiadvacet let. Jsme si podobni naturelem. Je důležité, aby lidé byli spolu rádi ve svém volném čase a zároveň měli každý svého koníčka. I když to zní jako fráze, tolerance dělá moc. Na vztahu se musí pracovat, protože zamilovanost trvá chviličku a vztah je pak o určitých hodnotách. Důležitý je konsensus ve výchově. I když to stojí úsilí, je štěstí mít takovou rodinu.

Foto: archiv Olgy Šípkové

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014