19. září 2012

Ideál krásy je uměle vytvořená věc

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Tak je možné definovat stěžejní myšlenku one woman show Modelka XXL aneb Moje stehna v proklatým detailu, divadelní hry, která měla premiéru v brněnském HaDivadle v lednu 2010. Dnes už je tahle výživná hra kultovní záležitostí. Možná jste ji viděly, ale možná vám povedený divadelní kousek utekl. O hře samotné, ale i o mírách a soutěžích krásy jsem si povídala s režisérkou Modelky XXL Jankou Ryšánek Schmiedtovou.

Co vás přivedlo k dramatu Modelka XXL?

Zavolala mi herečka Vanda Drozdová spolu s dramaturgyní Vendulou Borůvkovou, že prý chystají v brněnském HaDivadle monodrama a jestli bych to nechtěla režírovat. Nejdříve jsem byla trochu skeptická. Když jsem se ale pak ponořila do toho, co už měly vymyšlené, téma mě nadchlo. Žádná žena není se svou postavou spokojená, mnohé mají „psychosomatickou nadváhou“ – své nedokonalosti si prostě vymýšlejí a média je v tom přesvědčení nadšeně podporují. Proč? Protože je to byznys. Hysterie dokonalosti – ta finta je jednoduchá: nikdy nesmí skončit ženská nespokojenost s tělem, protože pak ženy přestanou utrácet, číst rady, kterou dietu určitě ano, a nebudou už ani koukat na všechny ty připitomnělé pořady o kráse, kde „dokonalé“ blbky radí, jak vypadat jako ony... je to mediální masáž. A absurdní model: mnohé ty dokonalé paní jsou jen trosky s dobrým make-upem.  

Během psaní Modelky XXL jste si dělaly takovou malou sondu do ženských duší…

Ještě během psaní Modelky XXL jsme vytvořily dotazník rozeslaly jej známým i kamarádkám. Mohly nám anonymně odpovědět na otázky týkající se váhy/krásy a tak podobně. Všechny udaly, že jsou se svým tělem nespokojené, a hodně z nich uvedlo vlastní matku jako toho, kdo jim opakuje, že jsou nedokonalé. S tím se setká skoro každá nejen baculatá holka, mně si taky vzala skautská vedoucí stranou a povídá: „Jsi super baba, všechno ti jde, ještě zhubni a bude to.“ A já se dodnes ptám: „Co přesně bude?“        

Čím vám je postava Vendy Koblížkové blízká?

Je to holka „krev a mlíko“, pořádná baba, která sama sebe ničí touhou být jiná, dokonalá podle trendů objednávky společnosti. Venda hledá sebeúctu, ale všechno je proti ní – vlastní matka, muži, časopisy, televize... Mně osobně se tenhle trend hnusí – třeba Victoria Beckham: považuji ji za ztělesnění bezbřehé hlouposti a povrchnosti. A upřímně: kdybych měla dceru, raději bych ji pustila na marihuanový večírek do Jižní Ameriky, kam by měla dojet na mopedu, než na volbu královny krásy. Ty holky jsou psychicky i fyzicky otrokyněmi balastu.  

Držíte, držela jste také diety?

Ne, na to jsem líná a příliš si vážím dobrého jídla.

Kdo je vlastně Venda Koblížková?

modelkaxxlTřicetiletá lehce oplácaná holka, která touží najít sama sebe a kdyby to jen trochu šlo, tak i někoho, kdo by ji měl rád – ovšem ale takovou, jaká je. Celý život drží diety, které nefungují, používá prášky, co nezabírají, a dbá na rady, které jsou prostě na nic... a najednou už není tak mladá, jak byla – čas kvapí a ona sedí doma a snaží se natočit video do soutěže Miss XXL, kam se přihlásila. Snad by mohla vyhrát a konečně by se v jejích životě třeba i něco stalo, změnilo...

Chtěla jste společně s autorkou a protagonistkou, Modelkou XXL, poukázat na nesmyslnost soutěží krásy a mediální masáž?

Chtěly jsme spíš poukázat na to, že co se ideálu krásy týče, jde o uměle vytvořenou věc. A v dnešní době taky o možnost, jak zmanipulovat davy. Oplácaná holka není špatný člověk a nemusí být taky nutně ošklivá. Proč pak ale mají všechny české ženy problém koupit si kalhoty nebo kozačky? Protože pro ně nejsou k dostání...  

Můžeme to změnit? Jak?

Jednoduše a přece těžce – tím, že si sami sebe budeme vážit a přestaneme reagovat na provokace tipu: Zhubni a tvůj život bude lepší!

Jaké by měla mít podle vás žena proporce? Jsou to opravdu míry 90-60-90?

To je jedno, hlavně by měla něco umět, co by jejímu životu dávalo smysl. Ten totiž každý musí najít sám v sobě. Dokonalý pas je pěkná věc, ale smyslem život nenaplní.

Je nutné trápit se kily navíc?

Ano, je-li to zdravotně závažné, pak je třeba jednat. Jinak na to sere pes. Mám zadek, no a co, hlavně, že je mi dobře na světě.

Vy jste se svou postavou spokojená?

Jsem spokojená sama se sebou, věřím si – vím, že jsem v něčem skutečně dobrá. Raději mám kila navíc a klid v srdci, než abych se honila za něčím, co nepovažuji za nejdůležitější na světě. Ale byla bych blbka neupřímná, kdybych napsala, že bych nechtěla být dokonalá podle trendů současnosti. Jenže těžko říct, jestli bych to pak ještě byla já.

Co byste vzkázala čtenářkám?

Aby přišly na Modelku XXL, protože zasmát se samy sobě není nikdy na škodu. Jo a ještě jednu věc: nenechte se zahnat do kouta!

Janka Ryšánek Schmiedtová

Narodila se v listopadu roku 1983. Po maturitě na Lincoln High School v Portlandu – v Oregonu a na Arcibiskupském gymnáziu v Praze odešla studovat činoherní režii na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, odkud vyjela na stáže do portugalského Lisabonu a skotského Glasgow. Byla provozním režisérem Miss Praha Open 2009, spolupracovala s Brněnskou televizí, Českým rozhlasem (napsala texty Kecy v kleci, Vražda na třetím patře), přispívala a přispívá do několika periodik – Otazníky historie, Hospodářské noviny aj. Režírovala brněnskou Slavnost masek 2011. Někdy překládá z angličtiny, někdy píše – za hru Syndrom vztahu aneb Banální hra získala cenu v dramatické soutěži Zlatá divadelní žába 2008, za hru Fridy cenu v v dramatické soutěži Cena Evalda Schorma 2010. Doposud režírovala v Divadelním studiu Marta, Divadle Šumperk, HaDivadle, Městském divadle Zlín, Zlínské soukromé vyšší škole umění a Divadle Radost. Je vdaná, má titul MgA., žije v Brně, miluje mluvené slovo, sushi a cestování. Když nepracuje, hledá práci.

Foto: archiv Jany Ryšánek Schmiedtové, HaDivadla

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014