30. srpen 2012

Co možná nevíte o vlasech

Napsala:  Anna Nekolná
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Vlasy jsou jedním z nejvýraznějších rysů každé ženy. Dotvářejí krásu každé z nás a do značné míry vypovídají také mnohé o tom, jaké jsme. Ať už jsou dlouhé, krátké, rovné, kudrnaté, přirozené nebo barvené, všechny toužíme po tom, aby vypadaly zdravě. To je ale bohužel často problém...

Pokud nejsou vaše vlasy třeba právě jako ty z reklamy na prvotřídní šampony, nezoufejte. Prozradíme vám jak na to, aby takové byly!

Každá žena si přeje mít vlasy, které vypadají stále stejně krásně, lesknou se a drží svůj objem i tvar účesu jako hodinu po umytí. Takových vyvolených je ale bohužel pomálu. Naneštěstí si vlasy často žijí svým životem, který se úplně nesetkává s naší představou. Důležité je proto poznat svůj typ vlasů a podle něj zvolit tu správnou péči a pokud možno také délku a střih účesu. Nevíte-li si rady, zkuste se poradit s odborníkem z kadeřnického salonu. Ten určí, jaký typ vlasů máte a jak byste o ně měla vhodně pečovat. Druhá možnost je nechat inspirovat našimi radami.

Silné, nepoddajné a husté

Na první pohled působí takové kadeře možná záviděníhodným dojmem. Většinou je s nimi ale více starostí než radostí. Bývají těžké, mají hrubý zdrsnělý povrch, jsou suché a často mívají tendenci třepit se. Nemají potřebnou vlhkost, a proto mohou působit krepovým dojmem. Díky hrubšímu povrchu jim také zpravidla chybí lesk a pružnost.

Jak na ně: Pokud máte delší vlasy, ponechte je všechny v jedné délce, abyste je zatížila vlastním objemem. Bylo by chybou tento typ vlasů prostřihávat po vrstvách a tak je odlehčovat. Nemyjte je častěji než jednou za dva až tři dny a při mytí volte výživný zvlhčující šampon. Po umytí se snažte je už příliš nezatěžovat dalšími zásahy jako například fénováním nebo žehlením.

Po každém mytí nezapomínejte použít kondicionér, hodí se i ten nesmyvatelný. Vlasům také dopřávejte intenzivní masky a kúry, které je vyživí, zcelí a uhladí. Při závěrečné úpravě nepoužívejte přípravky, jako jsou laky nebo gely. Zcela postačí lesk ve spreji s lehkým tužicím účinkem, uhlazující mléko nebo fluid a také sérum na ošetření konečků vlasů zabraňující jejich krepatění. Pokud jde o stravu, měla byste do svého jídelníčku zařadit mastnější typy ryb, například čerstvý tuňák, makrela či sardinky jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které prospívají zejména vlnitým a kudrnatým vlasům.

Jemné vlasy postrádající objem

Problémem tohoto typu vlasů je, že mají dědičně daný menší průměr vlasového vlákna. Proto jsou tenké, bez objemu a často rychle plihnou. Při kontaktu s hřebenem nebo látkou elektrizují a chybí jim lesk.

Jak na ně: Vlasy myjte šamponem pro podporu objemu a odlehčení od kořínků. Nezatěžujte je příliš častým mytím. Stačí podle potřeby jednou za dva dny. Ošetřujte je kondicionérem pro jemné vlasy. Vysoušejte je v předklonu přes hlavu, spíše chladnějším vzduchem, který je tolik nepoškozuje. Jemným vlasům lépe sluší stupňovité střihy, díky kterým účes déle a lépe vydrží. Šikovné jsou i kratší účesy, v nichž vlasy nejsou zatížené délkou. Naopak mikáda a typy střihů, které vyžadují pro dobrý efekt i objem, se pro tyto vlasy příliš nehodí. Zkuste účes oživit také jemnou ofinou, která se snadno udržuje. Na závěr vetřete nebo nastříkejte ke kořínkům přípravek pro zvětšení objemu. A nezatěžujte je přípravky se silnějšími tužícími účinky, jako jsou například gely nebo laky!

Suché, lámavé a citlivé

Vlasy tohoto typu jsou slabší, proto také mnohem náchylnější k vnějšímu mechanickému nebo chemickému ošetření. Účes na nich většinou špatně drží tvar, jejich povrch bývá suchý a narušený. Vlasy jsou křehké, snadno se lámou, cuchají se a poletují. Nevhodná péče, slunce, suché teplo a nevhodná strava mohou celý problém ještě zhoršit.

Jak na ně: Dopřejte jim péči, která jim vrátí ztracenou pevnost a zároveň je ochrání před UV zářením a ostatními škodlivými vlivy. Zbytečně jim neubírejte vlhkost častým mytím, doporučujeme asi jednou za tři dny. Pozor na horký vzduch z fénu nebo žehlení vlasů. Zvláště u tohoto typu opravdu dbejte na jejich důkladné opláchnutí od chlóru nebo v létě od soli. Vlasy myjte hydratačním šamponem, který zhruba každé třetí mytí nahraďte šamponem čisticím -  ten z celých délek důkladně vymyje všechny nečistoty. Volte střih maximálně v délce na ramena. Delší nedrží tvar a je na vlasech je pak vidět jakékoli poškození. Suché a křehké vlasy potřebují stravu bohatou na železo, zinek a vitaminy B a C. To vše najdete v mořských plodech, bramborách a citrusech.

Jemné a mastné

Takové vlasy bývají jemné, chybí jim objem, jsou mastné a slepují se do pramínků. Vypadají zplihle a nedají se nijak upravit. Jejich největším problémem je přílišná tvorba kožního mazu, kterou často zhoršuje i nesprávná péče, jako je vysoušení fénem, pročesávání vlasů rukama a mytí příliš horkou vodou.

Jak na ně: Podobně jako u pleti i u vlasové pokožky platí, že přehnané vysušování, nevhodné a nešetrné zacházení může způsobit její nadměrné maštění. Pořiďte si opravdu kvalitní šampon na každodenní mytí. Ten nanášejte na vlasy pouze jednou a pokožku přitom příliš nemasírujte. Nakonec je opláchněte studenou nebo alespoň vlažnou vodou. Kondicionéry nebo balzámy spíše šetřete a nanášejte je až od poloviny délky vlasů směrem ke konečkům. Na závěrečnou úpravu používejte kosmetiku s lehčím složením, například je můžete lehce postříkat mírně tužícím sprejem. Hlídejte si také jídelníček, ve kterém se snažte omezit mastná jídla s nasycenými tuky, vysokým obsahem soli, cukrů a koření. Naopak se snažte zvýšit příjem vitaminů skupiny B, C, A a E.

Lupy a padání vlasů

Lupy jsou mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Mohou mít mnoho podob i příčin vzniku. Postihují jak mastnou, tak suchou pokožku hlavy. Léčba je bohužel náročná -  je nutné upravit životosprávu, doplnit potřebné vitaminy, minerály a zvolit vhodnou vlasovou kosmetiku. Důvodem může být i nedostatečné opláchnutí šamponu či kondicionéru z vlasů, psychické vypětí, studené počasí a suché vnitřní vytápění. Na vzniku lupů se může podílet i špatná výživa a nedostatek vitaminů a minerálů v organismu. Příčinou může být také kožní onemocnění, například ekzém nebo lupénka. Nejčastějším projevem lupů je svědění vlasové pokožky.

Jak na ně: Vyhněte se drbání hlavy, které problém ještě zhorší. Pozornost věnujte i výběru vlasové kosmetiky. Stav vlasové pokožky, a tím i výskyt lupů, se zpravidla zhoršuje s nástupem zimy. Problémem je střídání teplot a přechod z chladných do teplých místností. Častou chybou je přílišné kartáčování s cílem dostat lupy z vlasů pryč. Tím však pokožku ještě více podráždíte. Při dlouhodobém problému používejte šampony s přídavkem látek s účinkem pro snížení tvorby lupů (selen, zinek). Vlasy myjte zásadně jemně a po použití šamponu je důležité nanést balzám s pečujícím účinkem o vlasy i pokožku. Citronová šťáva zabraňuje šupinatění kůže a snižuje tvorbu lupů. Pokud se lupy vyskytují na normální, citlivé či suché pokožce hlavy, pomůže také aloe vera ve formě gelu, který se pak přidává do jemných šamponů a kondicionérů.

V současné době existuje na trhu velké množství výrobků, které jsou určené speciálně pro konkrétní typ vlasů. Zkontrolujte si tedy při nákupu pozorně, jestli je to, co máte v košíku, skutečně vhodné právě pro vaše vlasy.    

Pomohli jsme vám aspoň trochu odhalit tajemství zdravých kadeří? Napište nám, jak se vám daří pečovat o vlasy, a pokud máte své vlastní tipy, poraďte nám ostatním! 


foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014