17. duben 2013

Které potraviny umí pleti škodit?

Napsala:  Lucie Kaufnerová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nejen vhodná kosmetika, ale i to, co máme na talíři, rozhoduje o naší pleti. Pokud chcete, aby byla zdravá a svěží, zamyslete se nad svými stravovacími návyky.

Boj o krásu a zdraví naší pleti je nekonečný. Zdá se, že jsme konečně porazili akné, a musíme se dát do dalšího boje – tentokrát s vráskami. I když nám pomáhají více či méně všemožné krémy, séra a ochranné faktory, péče o pleť není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát z televizních reklam. Mnozí odborníci v současné době radí svým pacientům, kteří mají problémy s pletí, aby se soustředili nejen na to, jaké krémy či masti používají, ale aby se zkusili na svůj problém podívat opačným směrem – tedy „zevnitř“. Zdůrazňují totiž, že naše pleť často vypovídá o našem jídelníčku a naopak - to, co jíme, může výrazně ovlivnit kvalitu pleti.    

Jsou jídla, která pleť zvláčňují a udržují ji hebkou, potraviny, které chrání kožní buňky před poškozením, a pak i ty, které omezují tvorbu vrásek. Ale je i spousta jídel, které byste měly při problémech s pletí naopak velmi rychle z vašeho jídelníčku vyškrtnout.

1. Sůl

Probouzíte se s napuchlýma očima nebo s tmavými kruhy pod očima? Příliš mnoho soli způsobuje zadržování vody v těle, což může vést k otokům. A protože je kůže kolem očí tenká, projeví se problém nejprve právě v této oblasti. Ráno při pohledu do zrcadla vám potom nezbude nic jiného, než proklínat pytlík brambůrků, který jste spořádala večer u televize… Důsledky přemíry soli ve stravě jsou spojené s věkem a začínají se projevovat kolem čtyřicítky.

2. Mořské plody

Krevety, krabi, ústřice, a také určité druhy listové zeleniny jako mořské řasy a špenát jsou bohaté na jod. A jídla se zvýšeným obsahem jodu mohou vést k častějšímu výskytu akné, říká jeden z předních amerických dermatologů. Je to ale dlouhodobá záležitost. Nemůže se stát, že by vám na tváři vyrazily nevábně vypadající pupínky po jedné takové večeři. Ale každopádně, kdo má sklon k akné, měl by tyto potraviny konzumovat s mírou.  

3. Mléko

Problémy s pletí mohou způsobovat i některé mléčné produkty. Na spojitost akné a zvýšené konzumace mléka upozorňuje studie z roku 2005. Její výsledky doplnil výzkum italských vědců z roku 2012, který našel souvislost mezi pitím odtučněného mléka a akné. Zřejmě je to proto, že obsahuje vyšší hladinu hormonů, které nemají možnost vstřebávat se v okolním tuku, což potom vede k vyšší produkci přírodního kožního mazu.

4. Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Bílý chléb, těstoviny, sladké pečivo… těmto potravinám obsahujícím škrob byste se měli vyhnout, pokud toužíte po zářivé pleti. Potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou totiž způsobit rychlý nárůst cukru v krvi. Australská studie z roku 2007 zjistila, že nízko-glykemická dieta pomáhá v boji proti akné, a to zvláště u mladých mužů. Jak je to s ostatními věkovými skupinami, to se vědci nyní pokoušejí zjistit. Ovšem jisté je, že glykemický index je v některých případech opravdu zodpovědný za problémy s pletí, což se projeví, například když si koupíte ve fast foodu hranolky a naskočí vám potom hned několik pupínků. Důvodem je nejen mastnota této „lahodné“ smažené pochoutky, ale právě škrob, který obsahuje.    

5. Cukr

Pokud škroby v potravinách způsobují zhoršení pleti, není překvapením, že právě cukr naší pleti škodí stejně. Vysoká hladina cukru v krvi oslabuje kůži - ovlivňuje skladbu tkání, jako je například kolagen, což se projevuje tvorbou vrásek. V případě čokolády, která je nevalně proslulá svým vlivem na pleť, je to právě vysoký obsah cukru, který problémy způsobuje. Pokud máte strach, že se osypete, ale máte hroznou chuť na nějakou dobrotu, kousek čokolády (nejlépe hořké – platí pravidlo čím tmavší, tím lepší) vám neuškodí.    

6. Alkohol

Alkohol má diuretické účinky - čím víc ho pijete, tím více tekutin ztrácíte. I z pohledu zdravé pleti tedy není příliš vhodnou součástí jídelníčku. Vysává totiž z vaší kůže přírodní vlhkost, což ještě více zvýrazní vrásky a rýhy, které potom vypadají hlubší a sušší. Kromě toho také alkohol podporuje vznik kožního onemocnění zvaného růžovka (rosacea).

Zkuste se zamyslet nad svým jídelníčkem a vybírejte, co si dát na talíř, stejně tak pečlivě jako kosmetické produkty. Ne vždy se vyplatí spoléhat jen na to, že problémy s pletí za vás vyřeší luxusní krém.

Zdroj: www.shape.com  

Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014