18. leden 2013

Lymfodrenáž není lék jen na celulitidu

Napsala:  Naďa Hanuš Vávrová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

lymfodrenaz

Lymfodrenáž je dnes velmi oblíbeným druhem masáže. Může být jak manuální, tak i přístrojová. Většina z nás lymfodrenáž podstupuje s tím, že zmírní projevy celulitidy a pomůže i s hubnutím. Přitom má tato metoda jiný cíl...

Lymfodrenáž je dnes velmi populární, o co vlastně jde?

Ano, to je, ale původně vznikla jako jedna z podpůrných léčebných metod pro pacienty, trpící otoky neboli lymfedémy. Tyto otoky vznikají následkem špatné funkce lymfatického systému, kdy se mízní tekutina (lymfa) začne hromadit ve tkáních. Lymfedém může být vzrozený nebo může vznikat z nezjištěných příčin (hovoří se o hormonálních anomáliích). Trpívají jím už malá miminka nebo se objeví v průběhu dětství, bývají tam genetické dispozice (zpravidla z matky na dceru).

Dalším typem je - zřejmě častější - sekundární lymfedém. Ten vzniká při ucpání mízních uzlin, po úrazu, následkem operačního zákroku, kvůli odstranění příslušných uzlin pro nádor. Je to typické například po mastektomii (chirurgické odstranění nádoru prsu). Takové lymfodrenáže zpravidla provádějí zdravotničtí pracovníci, lymfologové. Vy se ale asi spíš ptáte na kosmetickou manuální lymfodrenáž. Ta se provádí v masážních salonech a studiích a má za cíl primárně podpořit správný tok lymfy, která ovlivňuje řadu pochodů v těle.

Možná by stálo za to připomenout, co to vlastně lymfa je …

Souhlasím s vámi, protože na lymfu často zapomínáme. Je to čirá až mírně nažloutlá tekutina. Má svůj vlastní systém cév, ve kterých koluje, čili lymfatický systém. Ten de facto kopíruje krevní oběh. Zatímco krev do oběhu pumpuje srdce a díky tomu může krev snadno proudit tělem, lymfa žádnou takovou „pumpu“, která by ji poháněla, nemá. K tomu, aby nestála na místě, potřebuje podporu svalové pumpy, to znamená cvičení, pohyb.

Činnosti, které vyžadují dlouhé stání (práce kadeřnic, prodavaček, servírek a dalších) nebo naopak dlouhé sezení způsobují, že se lymfa nehýbe tak, jak by měla a začíná stagnovat. Proč to vadí? Celý lymfatický systém, do kterého kromě lymfy a jejího řečiště spadají také všechny lymfatické uzliny, je nezbytnou a velmi podstatnou součástí imunitního systému.

Jakou roli tedy přesně v našem těle lymfa plní?

Lymfa sbírá a transportuje ven z těla škodliviny, které vznikají při některých činnostech organismu, ale také se do něj dostávají z prostředí nebo z potravin. Prodělané operační zákroky, ekologická zátěž mohou zpomalit nebo zastavit tok lymfy. Vzniká napětí, bolest, otok. Ale také se neodvedené toxiny začnou v těle hromadit. V tom místě i na místech vzdálenějších se pak často objevují zánětlivé změny.

Každý potřebujeme, aby lymfa tělem protékala hladce a volně, aby jí nic nebránilo. Lymfatický systém je hlavní zbraní obranyschopnosti organismu a je-li v nepořádku, objevují se nejrůznější nemoci. A právě tomu má za úkol předejít a zamezit manuální lymfodrenáž. Rozpohybuje lymfu a znovu obnoví její činnost.

Dá se tedy lymfodrenáž aplikovat i jako prevence? Může pomoci i při hubnutí?

Kosmetická manuální lymfodrenáž se používá hlavně jako prevence výše uvedených potíží. Jestliže lymfě v jejím toku nic nebrání, nikde se nehromadí, čistí a filtruje naše tělo a my jen tak neonemocníme. Správně prováděná lymfodrenáž tedy přináší účinnou detoxikaci a současně posílení imunity. Dále představuje prevenci křečových žil. Jestliže jsme například prodělali operaci kotníku a ten nám z času na čas otéká, lymfodrenáž pomáhá otok mírnit a eliminovat.

Touto metodou lze snižovat projevy syndromu „těžkých nohou“. Je možné docílit zmírnění bolestí hlavy a migrén v samotném jejich počátku. Lze zaručit také zrychlení metabolických procesů, regeneraci třeba po sportovním výkonu. Musíme připočíst i relaxaci, protože manuální lymfodrenáž se provádí jemnými hmaty, takže je velmi příjemná a nezřídka u ní klient usne, takže odpočívá. Do jisté míry se dá ovlivnit i celulitida.

Při pravidelných kúrách lze docílit i úbytku na objemu v centimetrech. Je to ovšem záležitost velmi individuální, takže se nedá klientce slíbit, že bude mít nohy např. o sedm centimetrů štíhlejší, ale jsou i takové případy. Je třeba poctivě dodat, že samotná lymfodrenáž zázraky s hubnutím nedokáže. Určitě je významným pomocníkem při zlepšení původního stavu. Je ovšem zapotřebí ji doplnit pravidelným pohybem a úpravou životosprávy.

Je takovou zajímavostí, o které se příliš nehovoří, že pokud si klienti mezi třicátým a padesátým rokem věku čas od času dopřejí takovou preventivní lymfodrenáž, bude to mít pro ně přínos nejen v daném období, ale i později v budoucnosti. Pravidelná stimulace lymfatického systému přináší v pozdějších letech menší (nebo žádné) bolesti kloubů, končetin, páteře, to znamená lepší fyzickou kondici do vyššího věku, možnost svobodného pohybu a tím pochopitelně i lepší kvalitu života.

Kdo může lymfodrenáž provádět? Jak nejlépe poznat, že jsem v rukou odborníka?

Kosmetickou manuální lymfodrenáž by vždy měl provádět člověk, který je pro tuto činnost odborně vyškolen. Klient si může vyžádat certifikát, který potřebné vzdělání potvrzuje, na tom není nic špatného. Pochybuji, že do manuální lymfodrenáže by se pustil jakýkoli laik, protože jednotlivé hmaty jsou natolik speciální, že si je nejde jen tak vymyslet. Klient by pak hned poznal, že něco není v pořádku.

Odborníka poznáme i podle toho, že s klientem nejprve zkonzultuje jeho zdravotní stav a řekne mu, co od lymfodrenáže může očekávat, kolik návštěv bude asi zapotřebí, doporučí odlehčit stravu a bude klást důraz na dostatečný pitný režim, případně udělí další potřebné rady.

Kromě manuální lymfodrenáže existuje i přístroj, který také provádí tuto masáž. Je v tom rozdíl?

Rozdíl je, dle mého názoru, velmi zásadní. Na přístrojové lymfodrenáži není nic špatného, pokud ji provozuje člověk, který zná funkci a činnost lymfatického systému. Který ví, že před aplikací přístroje (kalhoty, rukáv, vesta …) je nutné vždy provést tzv. otevření spádových lymfatických uzlin. Pokud by tento krok vynechal, může klienta opravdu poškodit. Například způsobit otok v místě, kde předtím nebyl, bolesti hlavy, končetin i jiné, problémy s dýchání, polykáním, apod.

Kompresivních návleků je celá řada. Důležité ale je, aby měly nastaven optimální tlak. Tak, aby komprese byla dostačující, ale nikoli přílišná. Nejsem si jistá, jak toto klient pozná. Potíž je v tom, že provozovatel, který si kompresivní návleky pořizuje, nemusí dokladovat žádnou odbornou kvalifikaci.

Je-li to člověk, který ovládá i manuální lymfodrenáž, jsem si téměř jistá, že dodrží veškerá opatření, aby klient z přístroje mohl profitovat. Ovšem pokud je to někdo, kdo se dosud věnoval zcela jiným činnostem a žádným školením neprošel, tam zůstává nad bezpečím pro klienta otazník.

Má lymfodrenáž nějaké kontraindikace?

Určitě ano a je moc dobře, že se na ně ptáte. Kosmetickou manuální lymfodrenáž nesmějí podstupovat těhotné a kojící ženy. Lidé, kteří trpí akutní virovou nebo bakteriální infekcí (rýma, kašel, angína, opar …). Také ti, kteří prodělávají akutní žilní onemocnění (těžkých stav křečových žil, trombóza), kteří mají poruchu funkce štítné žlázy, otoky způsobené nemocemi srdce, plic a jater. S opatrností by měli k lymfodrenáži přistupovat diabetici, u nich je vhodné, aby si přinesli potvrzení od lékaře, že jim tato procedura neublíží. Lymfodrenáž je také zcela nevhodná pro nemocné s onkologickými chorobami.

Za rozhovor děkuji Renatě Mňukové ze salonu LOREI
Bratří Venclíků 1139/3
Praha 9 (metro Rajská zahrada)

Foto: sxc.hu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014