13. červen 2012

Ideál ženské krásy. Jaký je a bude?

Napsala:  Anna Burdová
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ideál ženské krásy se v historii měnil. V dobách válek a krutých nemocí společnost u žen preferovala spíše plnější tvary, v dobách relativního blahobytu se líbily ženy štíhlé.

Jak jsme došli až k současnému trendu superštíhlých?

Jak má vypadat zdravá a krásná žena,o tom měli lidé přesnou představu už v době kamenné. Z této doby pochází také soška věstonické Venuše. Na základě její podoby si dnes můžeme utvořit představu o tehdejší kultuře a hodnotách, které lidé vyznávali - žena kyprých tvarů symbolizuje mateřství a zázemí a společnost si jí vážila.

Velmi štíhlá postava u žen byla naopak žádaná v období gotiky. V umění byly ženy zobrazovány jako vysoké a hubené bytosti a tím se zdůrazňovala jejich křehkost. Kila navíc naopak začala být žádoucí s příchodem baroka. Lidé se v této době obávali různých nemocí a oplácanost byla symbolem zdraví. Tento fenomén pak přetrval až do 19. století.

Jednou štíhlá, podruhé oblá

S nástupem 20. století dámy odložily korzety a začaly se více emancipovat. Na dlouhé lenošení, jemuž se dříve oddávala šlechta, už neměly ani pomyšlení. Najednou měly ženy pln ruce práce a díky tomu tak výrazně zeštíhlely.

Pokud jste si myslela, že fenomén chlapecké postavy je výdobytkem až současné módy, pak ještě zapátrejte. Velmi štíhlé ženy s útlým pasem a malými ňadry byly v kurzu už na začátku 20. století. Například Miss USA měla v té době míry 81-63-89, což odpovídá mírám dnešních modelek.

ideal-krasyDalší proměna přišla jen o několik let později. Ženský ideál opět přibral ve třicátých letech. Byla to zřejmě reakce společnosti na světovou finanční krizi a následně na 2. světovou válku, kdy lidé chtěli mít pocit blahobytu a začali opět upřednostňovat vnadnější ženy. Důkazem toho jsou například filmové hvězdy té doby. Proporce Marilyn Monroe, nebo třeba české femme fatale Adiny Mandlové by na dnešních přehlídkových molech nejspíš neuspěly.

Následovala minisukní plná léta šedesátá a s nimi proslulá, až anorekticky vyhlížející Twiggy. Se svými mírami 79-56-81 prakticky udala módě směr na mnoho dalších let .

Lagerfeld pohrdal tlustými lidmi

Kde se vzaly podvyživené modelky? Říká se, že si je vypěstovaly homosexuální módní návrháři, kteří požadují, aby dívky měly chlapeckou postavu. Není to však jen věc sexuální orientace. Jeden z nejvlivnějších návrhářů, kontroverzní Karl Lagerfeld, je znám mimo jiné tím, že pohrdá tlustými lidmi. O ženách, které mají číslo oblečení větší než 36, prý řekl, že by se za sebe měly stydět.

O současných módních trendech bychom mohli diskutovat i v případě mužských modelů. I tady se začínají objevovat až zvrácené požadavky na vzhled. Zatímco modelky mají mít chlapeckou postavu, manekýni by zase měli mít dívčí půvab. Dokonalým ztělesněním těchto představ, balancujících na hraně mezi pohlavími, je nedávno objevený devatenáctiletý Australan srbského původu Andrej Pejic, který módní svět uchvátil svou andělskou krásou a zmátl tisíce lidí, kteří se domnívali, že jde o dívku.

Móda zkrátka potřebuje šokovat. Nápadité až šílené oblečení už nikoho moc nepřekvapí, a tak jsou modelové a modelky, jako je Andrej Pejic nebo transsexuální modelka Lea T. (dříve muž, dnes žena), vítaným zpestřením.

Jaký je váš ideál ženské krásy? Napište nám svůj názor na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ilustrační foto: sxc.hu 2x

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Mediální partnerství

 

O nás

Každá jsme jiná. Všechny jsme ale Pretty Plump. A máme společnou myšlenku: Podpořit všechny ženy s plnými tvary. Domníváme se totiž, že skutečná krása a styl nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře, originalitě a vtipu. Každá z nás je přece krásná… A protože se chceme na Vaší kráse podílet, přinášíme Vám pravidelně tipy, rady, nápady a inspirace jak na to.

 

Partneři a spolupráce

isexshop-logo-transparent-250

 

 

 

 

 

Hledáme redaktorky. Pro bližší informace pište na info@prettyplump.cz | Pretty Plump © 2014